Sázkovky s CZ licencí | CZ
Výběr obsahu:
Sázkovky s CZ licencí
Casína s CZ licencí
Evropské sázkovky a casína
Výběr jazyka:
CZ
DE
ZA
Přihlásit se

Bankroll Management

Dodržování správného money managementu (též bankroll managementu) je základem k dlouhodobému úspěšnému kurzovému sázení. Málokdo jej však dodržuje a málokdo je i kvůli tomu v sázení ziskový. Pojďme se společně podívat na hlavní zásady money managementu.

Money management

Zdroj: lynxbroker.com

Zdeněk Utrhlička

Zdeněk Utrhlička

Bankroll Management

Dodržování správného money managementu (též bankroll managementu) je základem k dlouhodobému úspěšnému kurzovému sázení. Málokdo jej však dodržuje a málokdo je i kvůli tomu v sázení ziskový. Pojďme se společně podívat na hlavní zásady money managementu.

Money management

Zdroj: lynxbroker.com


Co to bankroll management je?

Kdo se s tímto termínem setkává poprvé, tak by měl vědět, že jde o správu financí. Money management má několik základních pravidel, kterých byste se měli držet, pokud chcete maximalizovat své výhry a minimalizovat své ztráty. A jaké zásady dodržovat?

ODDĚLTE SI PENÍZE NA SÁZENÍ

Strašně důležitá věc! Pokud nejste vyloženě „víkendový dvackař“, tedy člověk, co sází dlouhé AKO tikety o několika příležitostech převážně o víkendech, protože je největší nabídka, a myslíte to se sázením alespoň trochu vážně, tak mějte své prostředky na sázení odděleny od běžných peněz. Dobrou volbou může být založení nového bankovního účtu, anebo ještě lépe to vyřešíte založením nějaké internetové peněženky. Zkusit můžete třeba Skrill nebo Neteller.

PENÍZE NA SÁZENÍ NEPOUŽÍVEJTE V ONLINE CASINU

Kurzové sázení bývá často spojené s dalšími hazardními hrami. Online casina jsou častým rozptýlením hráčů, především nováčků. Důležité je nehrát s penězi, které máte vyčleněny pro vaše sázení.

SÓLO SÁZKY VERSUS AKO SÁZKY

Drtivá většina vašich tiketů by měla být pouze o jedné příležitosti (jedné sázce), tzv. SÓLO sázka. S tímto mají problém především začátečníci, kteří na jeden tiket dávají více příležitostí, to je tzv. AKO sázka. Více informací získáte v 6. Lekci - Druhy sázek.

S tímto problémem úzce souvisí hledání hodnotného kurzu, hledání tzv. value sázek. Většina amatérských sázkařů hodnotnou sázku nepozná a ani ji nehledá. Jednoduše sází na favority a k tomu vytváří AKO tikety, kde jich mají hned několik zároveň. Sázet na favorita zápasu je samozřejmě v pořádku, ovšem váš tip musí mít hodnotu.

JAKÁ JE MAXIMÁLNÍ SÁZKA NA TIKET?

Zde se názory liší. Obecně byste se však měli držet pravidla, že sázka na jeden tiket nesmí být vyšší než 5 % vašeho banku. Toto pravidlo se také odvíjí od strategie, kterou používáte. Někdo sází flat sázky, tj. všechny sázky za stejnou hodnotu, někdo používá jednotkový systém, potom má každá sázka jinou hodnotu. Existují i další sázkové strategie, obecně se však držte známého pořekadla, že méně je někdy více a na jednu sázku nedávejte více než 5 % svého banku.

NÁZORNÝ PŘÍKLAD DODRŽOVÁNÍ BANKROLL MANAGEMENTU

Mám k dispozici 100 000 Kč, vaše sázka by se měla pohybovat mezi 2 – 3 %, tedy mezi 2 až 3 tisíci. Také záleží na tom, jestli sázíte tzv. flat sázky nebo používáte jednotkový systém, Kellyho rovnici nebo nějakou jinou sázecí strategii (více info v 10. Lekce - Strategie sázení).

Pokud vás potká negativní výkyv (downswing) 20 betů, přijdete zhruba o 50 % bankrollu a pohodlně sázíte dál. Když tuto zásadu porušíte a budete překračovat i 5 000 Kč na sázku, může se lehce stát, že kvůli varianci o celou sumu peněz brzo přijdete, a tím pádem už nedostanete šanci vytvořit dostatečně velký vzorek, aby se variance srovnala a vy jste se „vrátili zpátky". Nechtějte zbohatnout za týden – princip ziskového sázení spočívá v dlouhodobé úspěšnosti. Variance se srovná řádově za stovky sázek, takže i když budete sázet hodně, může to trvat i několik měsíců.

Co, když se váš bankroll smrskne na polovinu? Měli byste snížit své sázky? Zde se mohou názory různit. Někdo vám bude radit, že se změnou výše bankrollu byste měli upravit i výše sázek. Od někoho zase uslyšíte, že snižovat sázky nemusíte z důvodu, že sázíte sázky v hodnotě 2 – 3 % vašeho původního bankrollu, a proto se variance nemusíte bát, jen musíte být trpěliví. Jednou ze zajímavých a flexibilních možností je proporcionální metoda, kdy podáváte sázky podle aktuálního výše bankrollu.

Pokud tedy začínáte se 100 000 Kč a první sázkou se dostanete na 105 000 Kč a držíte se sázení 2 – 3 % vašeho bankrollu, vaše příští sázka nebude v rozmezí 2 až 3 tisíc, ale v rozmezí 2 100 – 3 150 Kč. Výhoda tohoto systému je, že nemůžete zbankrotovat. Nevýhodou je neustálé přepočítávání banku a výše sázek. Dobrým kompromisem tedy může být princip „schodů“ Takový „schod“ může mít hodnotu např. 10 % počátečního bankrollu a dokud se držíte v úrovni do 10 %, tak výši sázek neměníte. S počátečním bankrollem 100 000 Kč tedy sázíte stejné velikosti sázek, dokud se nedostanete 10 % pod nebo nad 100 000 Kč (90 000 – 110 000 Kč) a až poté sázky upravíte.

TIPY NA ZÁVĚR

  • Dodržování money managementu je velmi náročné, zvláště v horším období, kdy se tolik nedaří. Je důležité vytrvat, praxe je mnohem těžší než teorie.
  • Když budete špatně tipovat, tak vás ani správný money management nezachrání.
  • Občas budete mít pokušení vsadit celý váš bank na jasnou „tutovku“ a rozmnožit tím váš bank. Toto rozhodně nedoporučujeme!