Přihlásit se

Nejčastější chyby při sázení

Chcete-li se kurzovému sázení věnovat opravdu poctivě a částečně i profesionálně, dříve než cokoli jiného si musíte uvědomit chyby, kterých byste se měli vyvarovat. Odstranění zbytečných kroků a omylů považujeme za nejrychlejší cestu jak zefektivnit svoji práci a čas věnovaný sázení.  

Chyby při sázení

Zdroj: pixabay.com

Zdeněk Utrhlička

Zdeněk Utrhlička

Nejčastější chyby při sázení

Chcete-li se kurzovému sázení věnovat opravdu poctivě a částečně i profesionálně, dříve než cokoli jiného si musíte uvědomit chyby, kterých byste se měli vyvarovat. Odstranění zbytečných kroků a omylů považujeme za nejrychlejší cestu jak zefektivnit svoji práci a čas věnovaný sázení.  

Chyby při sázení

Zdroj: pixabay.com


Netrpělivost

Vydržet! Absolutní základ úspěchu v oboru sportovního sázení tkví v dlouhodobosti. I při sebelepších informacích, analýzách a tipech je vždy třeba odsázet dostatečně velký objem sázek, abyste porazili varianci. Ta je totiž v malém vzorku vždy silnější než value, tedy hodnota, kterou konkrétní tipy přináší. Při snaze si tento potřebný časový úsek zkrátit se může stát, že začnete sázet i tipy s nulovou, nebo hůře, zápornou hodnotou. To se vám poté výkyvy v podobě sérií výher a proher ještě prohloubí a částečně se připravíte i o pracně nastřádané value a profit. Pokud používáte dobrou strategii, čerpáte z ověřených a spolehlivých zdrojů, není se čeho bát. Trpělivost přináší růže – v případě kurzového sázení zisk – a v delším čase se vždy nakonec projeví. 

Nenažranost

Chcete více a více! Jasně, kdo by nechtěl? Ale ne za každou cenu. Tyto pocity se paradoxně objeví, když se daří. Věnovat sázení více času a shromažďovat více tipů? V pořádku. Jestli se ale rozhodnete, že budete dnes ještě pokračovat čistě proto, že se cítíte být na vítězné vlně, nejspíše to nedopadne dobře.   

Porušování bankroll managementu

Dodržujte vklady, i když se daří! Tendence zvyšování vkladů zejména po nějaké vítězné sérii je v podstatě jistou formou zmíněné chamtivosti. Vyhráváte, vše jde skvěle a vy z toho chcete vyždímat ještě více. Když se vám tento krok povede, jistě budete za hrdiny a své rozhodnutí si budete pochvalovat. Praktikování zvyšování svého vkladu bez jasně daných pravidel se ale může jednou vymstít, a to hlavně proto, že po opačné sérii několika neúspěšných tipů nejspíše nebudete mít dostatek disciplíny na to, abyste sázky snížili zpět na původní či ještě nižší úroveň. Tím dojde k porušení základního pravidla bankroll managementu.

Dodržujte vklady, i když se nedaří! Teď už to musí vyjít! Máte pocit, že dlouhodobě neúspěšná série vám dává právo zvýšit vklady, protože se to už přece musí otočit. Kousek pravdy na tom sice je, ale příliš malý na to, abyste začali porušovat jedno ze základních pravidel. Poměr celkového banku a jednotlivých vkladů by měl být nastaven tak, aby přežil i ty největší negtaivní výkyvy (downswingy). Vezmete-li „spravedlnost“ do vlastních rukou a tento poměr změníte, celý váš bankroll se rozplyne dříve než se špatná série otočí.

Nesázejte příliš mnoho

Někdy budete sázet méně, někdy zase více. Tak jako tak by to nemělo záviset na vašem momentálním rozmaru, ale čistě na tom, kolik efektivních a hodnotných sázek jste našli. Bohužel nefunguje ani žádná lineární závislost typu čím více hodin svého času budete věnovat průzkumu, analýzám a hledání informací, tím více sázek vsadíte. Právě v okurkových sezónách, nebo když se prostě nedaří najít nic hodnotného to svádí nejvíce k tomu vsadit i to, co byste běžně nevsadili. Efektivita takových sázek potom bývá v lepším případě nulová.     

Nepodléhejte tlaku davu

Klasika, u sledovaného a dlouho očekávaného fotbalového zápasu se v den výkopu začnou dít věci. Půl dne před zahájením utkání vyjdou zprávy o návratu dvou zraněných útočníků favorizovaného domácího týmu. Další informace naopak hovoří o nešťastném zranění hostujícího stopera, coby kapitána a hlavní opory hostující obrany. Kurzy na výhru domácího týmu začnou divoce padat dolů a začnou se také měnit handicapové lajny na domácí tým. V takovém okamžiku je třeba se zamyslet, kde asi může být nová férová rovnováha, např. vyrovnané kurzy již nebudou na výhru domácích o dva góly (AH -1,5), ale rovina se přesune až na handicap AH -2,5, tedy výhru o tři góly. Mohou tři hráči z dvaadvaceti opravdu způsobit takový posun v reálné pravděpodobnosti? Pokud jste se k těmto informacím nedostali jako jedni z prvních, může se stát, že jen slepě následujete trend a davovou vlnu a že kurzy, za které se chystáte vsadit, už žádnou plusovou hodnotu nemají a bude tak lepší tuto příležitost vynechat.

Nenechte se ovlivnit emocemi

Dobrý sluha, zlý pán. Emoce jsou krásná věc, když se nám v životě něco daří a zažíváme ty pozitivní. Pod tlakem emocí negativních, třeba v hádce, se dostáváme do afektu a děláme věci, které bychom v běžném stavu klidné mysli nikdy neprovedli. U sázení je to stejné. Gól v poslední minutě zápasu, ani jeden proměněný trestný hod, vypuštěná koncovka setu… Situace, které nás zvedají ze židle, se budou stávat pravidelně. Chladná hlava a racionální uvažování v každém okamžiku proto patří k naprostým základům bez ohledu na momentální sérii, průběhy zápasů a všechny smolné okamžiky.

Chybí vám dostatečná sebereflexe

Čas od času je třeba podívat se do zrcadla a zeptat se, jestli děláte vše tak, jak jste si to na začátku nastavili a předsevzali. Jen vy sami nejlépe víte, jestli jste všechny sázky podali s naprosto čistým svědomím podle nastavených pravidel a kritérií. Jestli jste třeba nesázeli jen tak z nudy nebo podle pocitu bez dalších relevantních podkladů. Všichni tyto chvíle známe a jestli se teď usmíváte, že jste něco podobného provedli zrovna včera, zapracujte na tom, bojujte s tím, stojí to za to – budete díky tomu mít větší šanci v pravidelném porážení bookmakerů.